Autor: STOB CZ s.r.o.
Dnešní doba nabádá k omezování klasického bílého cukru. V dobré víře pak místo něj používáme jeho různé alternativy, které údajně mají být zdraví prospěšnější. Často je to ale krok „z louže pod okap“.
S jakými nejčastějšími alternativami klasického bílého cukru se můžeme setkat? A jaký je jejich skutečný přínos pro naše zdraví?
Hnědý cukr je bílý cukr s malým množstvím minerálních a chuťových látek. Jedná se o méně rafinovanou sacharózu, ve srovnání s cukrem bílým nepřináší žádné velké nutriční výhody. Někdy se vyrábí jen potažením bílého cukru speciálním sirupem.
Třtinový cukr je tvořený sacharózou stejně jako cukr řepný. Liší se pouze vstupní surovina, cukrová třtina místo cukrové řepy. Výživová hodnota je přibližně stejná.
Melasa je tmavě hnědý, hustý sirup, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Oproti cukru je méně sladká, obsahuje větší množství vitamínů a minerálních látek a malé množství bílkovin. Její význam ve výživě je ale nadhodnocován, stejně jako v případě hnědého cukru. Pokud není od seriózních výrobců, může obsahovat i zbytky agrochemikálií či další nevhodné látky.
Med je směs fruktózy a glukózy s malým množstvím dalších cukrů, vitaminů, minerálních látek, látek vonných, chuťových a dalších. Určité množství pozitivních látek sice obsahuje, ale stále největší podíl tvoří cukry a v organizmu působí v podstatě stejně jako sacharóza. Obsah pozitivních složek není vzhledem ke konzumovanému množství (lžička do čaje, kaše apod.) příliš významný.
Javorový sirup se získává zahuštěním mízy vytékající z javoru cukrového (lze vyrábět i z jiných druhů javorů). Hlavními složkami sirupu jsou voda a sacharóza, obsahuje malé množství vitaminů, minerálních látek, látek vonných a chuťových. Ceníme si především jeho příjemné chuti a vůně, nicméně z nutričního hlediska to opět není žádný zázrak.
Agávový sirup se vyrábí zahuštěním sladké šťávy vytékající ze sukulentní rostliny agáve. Obsahuje především fruktózu, tedy jednoduchý sacharid, jehož příjem bychom měli omezovat stejně jako příjem cukru.
Kokosový cukr vzniká zahuštěním šťávy vytékající z květů kokosové palmy. Opět je tvořen především sacharózou, oproti bílému cukru je obohacen o malé množství vitamínů a minerálních látek.
A tak dále. A tak dále.
Zdá se Vám, že čtete pořád to stejné dokola?
Pak máte pravdu. Principem výroby sladidel je zisk sladké šťávy, která je pak zahuštěná do podoby sirupu nebo až do vzniku krystalků cukru. Majoritní složkou je tedy vždy cukr a minoritní složkou pak vitamíny, minerální látky, případně i fytonutrienty, jejichž obsah a poměr závisí na původní surovině.
Avšak známé rčení, výjimka potvrzuje pravidlo, platí i zde. A tou výjimkou mezi všemi možnými sirupy je sirup čekankový. Získává se z kořene čekanky a výjimečný je tím, že jeho základ tvoří inulin. Inulin je druh vlákniny s mnoha prospěšnými účinky, výrazně nepřispívá ke kalorické hodnotě pokrmu a zároveň má přirozeně sladkou chuť.
Všechny výše zmíněné sirupy a cukry (mimo sirup čekankový) jsou tvořeny převážně cukry (většinou z 80-98 %) a nepovažujeme je za kvalitní a přínosný zdroj vitamínů, minerálních látek či fytonutrientů. Minerální látky a vitamíny je rozumnější doplnit v daleko větší míře z jiných potravin, např. z ovoce a zeleniny.
Např. u hnědého třtinového cukru se uvádí, že obsahuje asi 50x více vápníku než cukr bílý. To je pravda a zní to dobře. Z jiného úhlu pohledu to ale vypadá tak, že pro naplnění doporučené denní dávky vápníku bychom museli sníst asi 1,5 kg třtinového cukru denně, čímž si rozhodně neprospějeme. Anebo že při doporučené max. denní dávce cukru 50 g přijmeme asi 23 mg vápníku, což jsou asi pouhá 3 % doporučené denní dávky vápníku.
Neřešte tedy, čím sladit. Podstatnější je, kolik sladíte.
Prospějete tím nejen svému zdraví, ale často i peněžence. Je škoda utrácet za sirup, který se svým složením významně neliší od klasického cukru, avšak jeho cena je mnohonásobně vyšší.
Především se zaměřte na to, kolik cukru obsahuje váš celodenní jídelníček!
Mnohdy se trápíme pro kostku cukru nebo lžičku medu, kterou si rádi osladíme čaj nebo kafe. Na druhou stranu ale přijímáme vysoké dávky cukru z potravin, které běžně konzumujeme.
Čtěte proto potravinové obaly a pohlídejte si i množství cukru v potravinách, které nakupujete.
Překvapivě hodně cukru se skrývá například v ochucených mléčných výrobcích...
...nebo třeba v ochucených nápojích.
Pokud chcete mít příjem cukru opravdu pod kontrolou, vyzkoušejte program Sebekoučink, který vám řekne, kolik cukru je obsaženo ve vašem jídelníčku a zda plníte doporučení.
Je vhodné používat "umělá" sladidla nebo stévii?
Jako náhražky cukru se také občas používají nekalorická či nízkokalorická sladidla, jako je aspartam, stévie, sukralóza a další. Tato sladidla žádný cukr neobsahují. Sladidla jsou často diskutována s ohledem na jejich bezpečnost, ale všechna povolená sladidla jsou důkladně prozkoumána a po uvedení na trh považována za bezpečná. Pokud je budete používat v přiměřeném množství, nemohou vám nijak ublížit.
Nicméně ani sladidla za vás nevyřeší podstatu problému, a tou je se od sladké chuti postupně odnaučovat, resp. si na ni vůbec nezvykat. Po sladidlech proto doporučujeme sáhnout jen výjimečně.
Pokud bychom měli odpovědět na úvodní otázku "Jak sladit zdravě", odpověď zní: "Slaďte co nejméně!"
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Sladké limonády jsem odbourala skoro úplně, dokonce i v hospodě si dám spíš colu light nebo neslazenou minerálku než točenou sladkou. Ochucené mléčné výrobky jsem nahradila bílými. A protože mléko a mléčné výrobky mám moc ráda, stačí mi jejich konzumace k mému příjmu cukrů až až.
Jediné co, tak si obden max jednou za tři dny dám kafe a do ní lžičku medu...
Jinak jsem zvyklá a to i před změnou životního stylu nesladit čaje, nepít slazeené limonády, džusy.
Džus si dám vyjímečně jednou za XXX
Kávu jsemsisladila vždycky, doma medem, a to dost.
S příchodem na STOB a Sekoučink jsem přestala ochucené mléčné výrobky kupovat vůbec a nahradila jsem je polotučnými bílými. Nicméně z bílého "kysaného pití" mi zachutnalo akorát podmnáslí.
Kávujsem začala sladit stévií, doma pěstovanou. Asi po roce a něco už se obejdu i bez stévie - ale jen v případě, že mám kávu+mléko půl na půl. Jinak (v práci, v hospodě), když mám kafe jen se smetankou, tak si ho dodaným cukrem osladím. V práci mám teď xylitol, který jsem dostala, ale moc mě neoslovil, zdá se mi, že moc nesladí a že ho musím dávat o dost víc než obyčejného cukru.
Med mám i nadálew ráda, občas - dosti zřídka - si ho dám lžičku jako mlsíček, někdy do čaje s citronem, když jsem nastydlá.
Slazené limonády jsem odbourala skoro úplně, Pokud si někdy koupím nějakou colu, je to s umělými sladidly bez kalorií.